Witajcie :)
Jesień w pełni, więc tradycyjnie przyszła pora na przygotowanie gołąbków. W zeszłym roku pokazałyśmy Wam przepis na pyszne domowe gołąbki Mamy Julki, a w tym postanowiłyśmy spróbować czegoś nowego. Wybór padł na zapiekane gołąbki Marty Dymek - Jadłonomii. Oryginalny przepis zakładał pieczenie kapuścianych zawiniątek w piecu, jednak Julka nie robiła tego dania u siebie w domu i nie znalazła odpowiedniego naczynia do zapiekania. ;) Dlatego też po lekkim zmodyfikowaniu zaleceń Marty, zrobiła gołąbki gotowane i taki przepis Wam zaprezentujemy.
Składniki:
kapusta włoska
1,5 szklanki ryżu
20 suszonych grzybów
2 ziarna ziela angilskiego
2 liście laurowe
2 szklanki wody po grzybach
1 szklanka wody
5 łyżek sosu sojowego
łyżeczka majeranku
łyżeczka tymianku
sól, pieprz
sos
2 łyżki cukru trzcinowego
pół łyżeczki cynamonu
2 puszki pomidorów
sól, pieprz
Przygotowanie:
1. Dzień wcześniej zalej grzyby wodą by zmiękły przez noc. Następnego dnia sprawdź czy na grzybach nie ma żadnych listków oraz igieł. Wodę pozostałą po grzybach przelej przez sitko i zostaw na później.
2. W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę i delikatnie włóż do niej kapustę z wyciętym głąbem - dzięki temu szybciej się ugotuje, a liście będą łatwiej odchodzić. Gotuj na małym ogniu 15 minut, następnie odcedź i pozostaw kapustę do ostudzenia.
3. Do garnka wsyp ryż i przepłucz go przynajmniej dwa razy zimną wodą. Do ryżu dodaj pokrojone grzyby, ziele angielskie, liść laurowy oraz szczyptę soli. Całość zalej dwoma szklankami wody po grzybach i jedną szklanką wody. Gotuj na małym ogniu, aż ryż wchłonie całą wodę. Ostudź, a potem dopraw sosem sojowym, ziołami, solą i pieprzem.
4. Przygotuj sos - do garnka wsyp brązowy cukier oraz cynamon. Kiedy cukier się rozpuści dodaj pomidory, dokładnie wymieszaj i gotuj kilka minut na dużym ogniu. Gdy sos zacznie bulgotać zmniejsz gaz i gotuj jeszcze 5 minut. Na koniec dopraw go solą i pieprzem.
5. Przystąp do składania gołąbków - z kapusty zdejmij delikatnie liście i osusz je papierowym ręcznikiem. Na każdy liść nałóż czubatą łyżkę farszu ( na największe liście dwie łyżki). Gołąbki ciasno zwiń i układaj obok siebie w garnku o grubym dnie, przekładając następne warstwy sosem pomidorowo-cynamonowym. Wszelkie porady odnośnie obierania kapusty i zwijania gołąbków znajdziecie w naszym poście o domowych gołąbkach, czyli tu.
6. W zależności od tego jakie gołąbki lubisz bardziej miękkie lub bardziej al dente masz dwie możliwości ich ugotowania. Pierwsza - po ułożeniu wszystkich gołąbków i zalaniu ich sosem gotuj je przez 25 minut na średnim gazie, zamieniając je delikatnie miejscami w trakcie gotowania. Druga opcja, pozwalająca uzyskać bardziej miękkie gołąbki to zalanie całości bulionem warzywnym lub drobiowym wymieszanym z łyżką koncentratu pomidorowego. W zależności od tego w jakim garnku przygotujesz gołąbki będziesz potrzebować od pół litra do litra bulionu. Przy użyciu bulionu również gotuj całość ok 25 minut.
Nasze oceny:
Rodzina Julki: Takie gołąbki to prawdziwy cymesik! A sos to istna rewelacja! :) Ocena rodziny: 10/10.
Julka: Bezmięsne gołąbki chodziły za mną już od dawna i mimo pewnych obaw okazały się strzałem w 10! Zwłaszcza sos zasługuje na powtórzenie i wykorzystanie w innych daniach.
Bardzo oryginalny przepis:) Kuszące połączenie smaków:)
OdpowiedzUsuńale najbradziej kusi mnie tutaj ten cynamon! :D
OdpowiedzUsuńCudowne gołąbki. Z chęcią bym takie zjadła :-)
OdpowiedzUsuńnigdy nie jadłam bezmięsnej wersji, a wygląda i brzmi mega kusząco:)
OdpowiedzUsuńŚwietne te gołąbki. Takie nietradycyjne, ale pewnie bardzo smaczne.
OdpowiedzUsuńjak ja dawno nie robiłam gołąbków:(
OdpowiedzUsuńjadłam z pieczarkami i było pysznie to z grzybami muszą smakować obłędnie:D
wow, oryginalny przepis, ciekawi mnie smak, szczególnie tego sosu :)
OdpowiedzUsuńBardzo apetyczne.
OdpowiedzUsuńbardzo oryginalny przepis :) bezmięsne pomysł ostatnio coraz bardziej do mnie trafiają :)
OdpowiedzUsuńAle mam teraz ochotę na takie gołąbki !
OdpowiedzUsuńJakie ciekawe gołąbki, super pomysł. Wyglądają smakowicie :)
OdpowiedzUsuń